Om oss

 

Hand in Hand skapar jobb bland de fattigaste genom att utbilda kvinnor i entreprenörskap. Därmed kan de starta företag som ger familjen en högre inkomst och gör att de tar sig ur fattigdom av egen kraft. Er gåva bidrar till att utsatta och fattiga kvinnor och deras familjer tar sig ur fattigdom för gott.
Varmt tack!

 

Om Oss

Arbetsmiljö är lite som ananas. Välgörande, sött och gott, men lite taggigt på ytan och rätt träigt i mitten.
Vi på pe3 tar hand om det där jobbiga i mitten. Sedan får du ta hand om det livgivande,
söta och goda som är kvar. Välkommen till en bättre hälsa!

Vår affärsidé är att med personlighet, engagemang och professionalitet leverera företagsnära tjänster inom hälsa, arbetsmiljö och rehabilitering utan att ge avkall på det lilla företagets själ, engagemang och kompetens. Att vara personlig, engagerad och professionell ska genomsyra hela vår verksamhet. Dessa tre värdeord utgör också grunden för vårt företagsnamn pe3.

Pe3 företagshälsa bildades 2006 och ägs idag privat. 2008 förvärvar vi Motorhälsan i Göteborg AB, som idag ingår i pe3 företagshälsa.  I vår verksamhet finns ledningssystem för såväl kvalitet, miljö och arbetsmiljö. Våra kunder finns idag inom såväl privat- som offentlig verksamhet.  Geografiskt finns vi för närvarande med kontor i Göteborgs regionen och Halland.

Personalen på pe3 är verksamhetens viktigaste resurs. Alla  som arbetar i pe3 ska uppleva att vi också har en hållbar arbetsmiljö. Personlighet, engagemang och professionalitet är även här grundläggande. Inom pe3 finns anställd personal med kompetens inom medicin, teknik, hälsa, ergonomi, beteendevetenskap, arbetslivsinriktad rehabilitering och organisation. Här finns också ett nav av administrativa resurser för att säkerställa leveranssäkerhet och god tillgänglighet. Vårt breda kompetensfält säkerställer ett professionellt bemötande och högkvalitativa tjänster.

 Vår arbetsmiljöpolicy hittar du här: arbetsmiljöpolicy för pe3 företagshälsa >>

Vår kvalitets-miljöpolicy hittar du här: kvalitets-miljöpolicy för pe3 företagshälsa >>

 



Ledarhälsan

Vårt mål är att göra alla chefer till ambassadörer för en god arbetsmiljökultur och hållbart arbetsliv

• En integrerad del av Pe3
• Egen entré och egna lokaler på Mölndalsvägen 30B, bredvid vår mottagning på 30A
• Konsultativt fokus – stöd till ledare att skapa hållbar arbetsmiljö för sin personal och i sitt uppdrag
• Mottagning för ledare i rehab, bedömning av individuella- och organisatoriska förutsättningar samt ledarstöd i vid bemärkelse
• Anordnar skräddarsydda  insatser och utbildningar med arbetsmiljöfokus för grupper av ledare och ledare med arbetsgrupper.

Behandling av personuppgifter (GDPR)

Den svenska sjuk- och hälsovårdssektorn regleras av patientdatalagen som ställer höga krav på behandling av personuppgifter. GDPR påverkar alla företag och organisationer, men speciellt oss som företagshälsa eftersom vår kärnverksamhet bygger på hantering av känsliga personuppgifter om hälsa.
I vår policy för personuppgifter beskrivs vilka uppgifter vi samlar in, i vilket syfte de samlas in, på vilket sätt du kan ha kontroll över dina egna uppgifter samt hur du kan kontakta oss.

Mer info om vår personuppgiftspolicy hittar du här: behandling av personuppgifter (GDPR) >>

Här finns vi

Göteborg
Mölndalsvägen 30 A
031-16 11 10
Göteborg
Första Långgatan 22
0770 - 17 61 10
Kungälv
Thorilds gränd 1
0303-25 29 10
Kungsbacka
Nygatan 10
0300-40 44 01
Varberg
Monarkvägen 1
0340-20 15 10
Halmstad
Sperlingsgatan 7
035-202 09 90

POSTADRESS FÖR GÖTEBORG, KUNGSBACKA OCH KUNGÄLV
Mölndalsvägen 30 A
412 63 Göteborg

POSTADRESS FÖR HALMSTAD OCH VARBERG
Sperlingsgatan 7
302 48 Halmstad

TELEFON
Växel 0770-17 61 10

Direktnummer till personalen hittar du under "Vi som jobbar på pe3", håll över bilden på den person du vill ha direktnummer till så får du uppgift om direktnummer och e-post.

FAX
031-16 01 10

E-POST 
info@pe3.se



Kontakta oss

Bli en del av oss

Pe3 företagshälsa växer nu ytterligare.

Vi söker leg psykolog till Göteborg och företagssköterska till Halmstad/Varberg.

Är du personlig och engagerad och vill du tillsammans med oss fortsätta att göra skillnad?

Vår affärsidé är att med personlighet, engagemang och professionalitet erbjuda företagsnära tjänster inom arbetsmiljö, hälsa och rehabilitering. Vi är idag en av de mest efterfrågade aktörerna inom företagshälsovård i Göteborg och Halland. Vi vill överträffa förväntningar och våra kunder beskriver oss som "en uppstickare som märks och gör skillnad!"

Du är trygg i din yrkesroll, gillar att arbeta i en dynamisk och föränderlig organisation. Du delar våra värderingar, trivs med samt drivs av att arbeta resultatinriktat. Du har en god förmåga att möta och lyssna in våra kunders behov och att arbeta utifrån ett konsultativt förhållningssätt. Du har intresse och förmåga att arbeta både i team och självständigt.

Vår organisation består av fantastiska, innovativa medarbetare med hög kompetens inom sina områden men också av mycket humor och värme.

Vi omfattas av kollektivavtal Almega/vårdföretagarna sektionen för företagshälsovård.

För rätt personer kan vi erbjuda stimulerande och varierande arbetsuppgifter med korta beslutsvägar och med stor påverkansmöjlighet

 

För tjänsten Leg psykolog söker vi personer med erfarenhet och kunskap kring;
• Arbete inom arbetslivsinriktad rehabilitering och bedömning av arbetsförmåga via kliniska och arbetspsykologiska bedömningar samt neuropsykologisk screening
• Arbete inom företagshälsovård eller från liknande konsultverksamhet
• Grundläggande utbildning som leg psykolog med individklinisk inriktning. Vidareutbildning inom KBT steg 1 är meriterande.

Arbetsuppgifterna innebär i huvudsak att arbeta med ett konsultativt arbetssätt på såväl individ-, grupp- och organisationsnivå. Uppdragen kan variera mellan främjande, förebyggande samt rehabiliterande insatser t.ex. kliniska bedömningar, neuropsykologisk utredning, samtalsbehandling, krishantering, konflikter, arbetsmiljöproblematik mm. Som psykolog med inriktning på rehabilitering ingår du i de team som arbetar gemensamt med bedömning av arbetsförmåga samt i rehabiliteringsuppdrag hos våra kunder.

Tjänsten är på 100 % med placeringsort i Göteborg och Kungsbacka.
Välkommen med din ansökan och CV till Linda Ekstrand, linda.ekstrand@pe3.se

 

För tjänst som företagssköterska söker vi dig som trivs med att ha en ”spindel i nätet funktion” genom att tillsammans med övriga teamet arbeta på båda våra mottagningar i Halmstad och Varberg. En del arbete utförs på plats hos våra kunder.

Du är intresserad av och trivs med att arbeta såväl med förebyggande och främjande arbetsmiljöarbete som med rehabilitering. Arbetsuppgifterna ställer höga krav på självständighet och förmåga att planera sitt eget arbete.

Du är leg. sjuksköterska med vidareutbildning inom företagshälsovård alternativt distriktsköterska eller leg sjuksköterska med erfarenhet av företagshälsovård.
Tjänsten omfattar 100 % tillsvidare. Placeringsort är Halmstad och Varberg. Tillträde januari 2019.

Vill du veta mer, kontakta platschef Ingrid Ingvarsson tel. 072-819 86 16 alternativt VD Petra Lindh Sandung tel. 0703 80 20 86.
Välkommen med din ansökan med cv till ingrid.ingvarsson@pe3.se eller info@pe3.se

Bifogad fil: Ingen fil bifogad Tillåtna filtyper: doc, docx, odt, pdf, zip, rar

Vi som jobbar på pe3

Förutom anställd personal så har vi på pe3 även etablerade och kontinuerliga samarbeten med några konsulter. Dessa arbetar på samma villkor som anställd personal och du möter dem i våra lokaler.

Följande personer är anställda på pe3, peka på bilden av den person du söker så får du information om telefonnummer och mejladress.

Petra Lindh Sandung Petra Lindh Sandung
Petra
Lindh Sandung
VD/Socionom
petra.sandung@pe3.se
010 - 25 25 925
Linda Ekstrand Linda Ekstrand
Linda
Ekstrand
Utvecklingschef/Beteendevetare
linda.ekstrand@pe3.se
010 - 25 25 902
Marie Kurzwelly Marie Kurzwelly
Marie
Kurzwelly
Platschef Göteborg, Mölndalsvägen/Socionom
marie.kurzwelly@pe3.se
010 - 25 25 911
Ingrid
Ingvarsson
Platschef Halmstad/Ergonom
ingrid.ingvarsson@pe3.se
010-25 25 924
Helene Kjellberg Helene Kjellberg
Helene
Kjellberg
Koordinator/Undersköterska
helene.kjellberg@pe3.se
010 - 25 25 904
Anette Gustavsson Anette Gustavsson
Anette
Gustavsson
Koordinator/Medicinsk sekreterare
anette.gustavsson@pe3.se
010 - 25 25 946
Ulrika
Lassagård
Koordinator/Medicinsk sekreterare
ulrika.lassagard@pe3.se
010-25 25 922
Sofia Zellin Sofia Zellin
Sofia
Zellin
Receptionist
sofia.zellin@pe3.se
010 - 25 25 947
Hanna
Sandell
Receptionist
hanna.sandell@pe3.se
010 - 25 25 940
Per-Olof  Andrésen Per-Olof  Andrésen
Per-Olof
Andrésen
Ekonomiansvarig
perolof.andresen@pe3.se
010 - 25 25 903
Anita Edwardsson Anita Edwardsson
Anita
Edwardsson
Ledningsstöd
anita.edwardsson@pe3.se
010 - 25 25 927, kl 08.00 - 12.00
Bodil Thörn Bodil Thörn
Bodil
Thörn
Företagsläkare
bodil.thorn@pe3.se
031 16 11 10
Conny Emanuelsson Conny Emanuelsson
Conny
Emanuelsson
Företagsläkare
conny.emanuelsson@pe3.se
031 16 11 10
Ene Björnlund Ene Björnlund
Ene
Björnlund
Företagsläkare
ene.bjornlund@pe3.se
031 - 16 11 10
Erik Bålström Erik Bålström
Erik
Bålström
Företagsläkare
erik.balstrom@pe3.se
031 16 11 10
Jaana Cottell Jaana Cottell
Jaana
Cottell
Företagsläkare
jaana.cottell@pe3.se
031 - 16 11 10
Jonas
Malmqvist
Leg. läkare, spec allmänmedicin
jonas.malmqvist@pe3.se
035 - 202 09 90
Maria
Hedqvist
Leg. läkare, spec arbetsmedicin
maria.hedqvist@pe3.se
035 - 202 09 90
Richard Cottell Richard Cottell
Richard
Cottell
Företagsläkare
richard.cottell@pe3.se
031 - 16 11 10
Anne Wigby Anne Wigby
Anne
Wigby
Företagssköterska
anne.wigby@pe3.se
010 - 25 25 937
Annika Derner Annika Derner
Annika
Derner
Företagssköterska
annika.derner@pe3.se
010 - 25 25 905
Hanna
Werner
Företagssköterska
hanna.werner@pe3.se
010-25 25 921
Helena Åkesson Anderberg Helena Åkesson Anderberg
Helena
Åkesson Anderberg
Företagssköterska
helena.akesson@pe3.se
010 - 25 25 929
Ingela Östling Ingela Östling
Ingela
Östling
Företagssköterska
ingela.ostling@pe3.se
010 - 25 25 908
Line
Eidem
Företagssköterska
line.eidem@pe3.se
010 - 25 25 928
Liselotte Walter Liselotte Walter
Liselotte
Walter
Företgssköterska
liselotte.walter@pe3.se
010 - 25 25 914
Margot Lans Margot Lans
Margot
Lans
Företagssköterska
margot.lans@pe3.se
010 - 25 25 954
Ulrika Björk Ulrika Björk
Ulrika
Björk
Företagssköterska
ulrika.bjork@pe3.se
010 - 25 25 945
Jennie Kvist Jennie Kvist
Jennie
Kvist
Fysioterapeut
jennie.kvist@pe3.se
010-25 25 915
Jens Klausen Jens Klausen
Jens
Klausen
Sjukgymnast/ergonom
jens.klausen@pe3.se
010 - 25 25 952
Jon Kamjar Jon Kamjar
Jon
Kamjar
Sjukgymnast/ergonom
jon.kamjar@pe3.se
010 - 25 25 906
Maria Bergevald Maria Bergevald
Maria
Bergevald
Sjukgymnast/ergonom
maria.bergevald@pe3.se
010 - 25 25 932
Sandra
Pettersson
hälsoutvecklare
sandra.pettersson@pe3.se
010 - 25 25 910
Eva-Marie Mattsson Eva-Marie Mattsson
Eva-Marie
Mattsson
Arbetsmiljöingenjör
evamarie.mattsson@pe3.se
010 - 25 25 938
Maria
Backström
Arbetsmiljöingenjör
maria.backstrom@pe3.se
010 - 25 25 950
Agneta Lundberg Agneta Lundberg
Agneta
Lundberg
Socionom
agneta.lundberg@pe3.se
010 - 25 25 951
Anna
Edelberg
Beteendevetare
anna.edelberg@pe3.se
010 - 25 25 909
Antonio Guerrero Briones Antonio Guerrero Briones
Antonio
Guerrero Briones
Psykolog
antonio@pe3.se
010 - 25 25 943
Cecilia
Bengtsson
Rehab.samordnare/Beteendevetare
cecilia.bengtsson@pe3.se
010-25 25 920
Christopher
Levin
Psykolog
christopher.levin@pe3.se
010 - 25 25 942
Hanna Skönblad Hanna Skönblad
Hanna
Skönblad
Beteendevetare
hanna.skonblad@pe3.se
010 - 25 25 930
Hans
Sjögren
Socionom/Organisationskonsult
hans.sjogren@pe3.se
010-25 25 918
Inger Larsson Inger Larsson
Inger
Larsson
Beteendevetare
inger.larsson@pe3.se
010 - 25 25 933
Johan Granfors Johan Granfors
Johan
Granfors
Psykolog
johan.granfors@pe3.se
010 - 25 25 935
Karolin Westlöf Karolin Westlöf
Karolin
Westlöf
Beteendevetare
karolin.westlof@pe3.se
010 - 25 25 912
Katarina Larsson Katarina Larsson
Katarina
Larsson
Beteendevetare
katarina.larsson@pe3.se
010 - 25 25 917
Linus Rosén Linus Rosén
Linus
Rosén
Beteendevetare
linus.rosen@pe3.se
010 - 25 25 916
Philip Littorin Philip Littorin
Philip
Littorin
Beteendevetare/Organisationskonsult
philip.littorin@pe3.se
010 - 25 25 955
Sara
Hållander
Socionom/Organisationskonsult
sara.hallander@pe3.se
010-25 25 923
Sara
Kärlefors
Rehab.samordnare
sara.karlefors@pe3.se
010-25 25 919
Ulf Hagaeus Ulf Hagaeus
Ulf
Hagaeus
Socionom
ulf.hagaeus@pe3.se
010 - 25 25 934
Wiveca Leuchovius Wiveca Leuchovius
Wiveca
Leuchovius
Psykolog
wiveca.leuchovius@pe3.se
010 - 25 25 953

Våra konsulter på pe3:

Per Flodén, beteendevetare
Elisabeth Krohn, beteendevetare
Agneta Meland, leg psykoterapeut
Ann Greth Bengtsson, leg psykoterapeut
Anders Olsson, psykolog
Henrik Olofsson, psykolog
Sture Andersson, företagsläkare
Carina Persson, psykiatriker
Stefan Persson, psykatriker
Klas Attrell, psykiatriker
Per Morberg, ortoped